header

Pomozte nám získat 50.000 Kč

Podpořte náš projekt při nákupu v TESCO ve Šluknově a v Rumburku. Více na http://pomahame.itesco.cz/ nebo na https://www.facebook.com/pomahamesvami

Číst dál...

Co nového v roce 2014

Letošní rok se rychle blíží do své poloviny, a tak stojí za zmínku si připomenout, co u nás událo a co chystáme na další období.

Zima byla ve Šluknovském výběžku letos mimořádná, to říkají všichni místní znalci a pamětníci. Mimořádnost zimy byla totiž v její značně nezimní podobě a připomínala zimu někde v nížině a na jihu. Sněhu jsme si užili jen krátkou dobu. Sice jsme byli ušetřeni náročného úklidu sněhu a posypu cestiček v našich areálech, ale klienti měli sněhové radovánky jen opravdu pár dní.

Tak nám zimu připomínaly krásné papírové dekorace, kterými vyzdobily okna kanceláři a sociálně terapeutických dílen pracovnice těchto dílen ve spolupráci s klienty. S pokračujícím rokem jsme využili možnost navštívit různé kulturní a zábavné akce v okolí bližším i vzdálenějším.  Turistický kroužek pořádá sobotní výlety. Letos byl již ve sklářském muzeu v Lindavě, kde si klienti kromě prohlídky vyzkoušeli sami výrobu skleněných výrobků a přivezli si je na památku domů. Turistický kroužek také zamířil do pivovaru Velké Březno, Ústí nad Labem, Národního technického muzea v Praze, do Máchova kraje. Někteří klienti byli na prodlouženém zimním víkendu v Horním Podluží. Do výčtu různých výletů patří i cesta vlakem do Děčína, návštěva pohádkového představení v Dolní Poustevně, ples v domě kultury Střelnice Rumburk, který pořádal Domov se zvláštním režimem Krásná Lípa, rockový festival ve Varnsdorfu, Velikonoční těšení v Kytlici, pobyt v Natuře Rumburk, koncert Věry Špinarové v České Lípě, Matějská pouť v Praze.

Co se dělo v našem zařízení? Také přímo v našem zařízení byl zajímavý program. Proběhly zde víkendové kurzy společenského tance a barmanské kurzy, které připravilo občanské sdružení Máme otevřeno.

A co chystáme v nejbližší době? Tak například účast na festivalu Smečenská lyra, kam se vypraví naši klienti soutěžit v kategorii tanec skupin, zpěv skupin, hra na hudební nástroj, výtvarná soutěž. Výtvarné práce klientů jsme přihlásili i do soutěže O cenu modrého slona a na další soutěže se ještě v nejbližší době chystáme. Vyrazíme také na další ročník turistického pochodu Severní stopou, který po mnoho desítek let pořádá klub českých turistů Dolní Poustevna.  Klienti si budou moci vybrat z další nabídky – turnaj v pétanque v Brtníkách, Olympiáda v Domově Srdce v dlaních ve Filipově, Charitativní tancovačka v Kytlici, Městské slavnosti v Děčíně. Na červenec připravujeme ve spolupráci s městem Dolní Poustevna výstavu prací klientů a prezentaci našeho zařízení v Centru setkávání.

Indiánské babí léto a Srdce na dlani

Takové dva zvláštní názvy a ještě v jednom řádku by mohly vzbuzovat pochybnosti, co to vlastně má znamenat. Klienti a pracovníci Integrovaného centra v tom měli jasno dávno předtím, než na sklonku léta tento program proběhl.
Jednalo se o tradiční zahradní slavnost v našem areálu v Horní Poustevně. Tentokrát se nám podařilo spojit ji s oceňováním nejlepších pracovníků, které každoročně pořádá náš zřizovatel Hlavní město Praha pod názvem Srdce na dlani. Indiánské babí léto byl zase nápad našich pracovníků, kteří celou slavnost pojali v indiánském duchu. Program byl tedy opravdu nabitý.
Srdce na dlani je krásná mnohaletá tradice, která oceňuje pracovníky organizace. Pracovníky vybírají sami klienti. Výběr u nás probíhá opravdu zodpovědně. Máme pro každou naši oblast (Poustevna, Vilémov, Šluknov) připravenu volební schránku s logem soutěže. Ta putuje po jednotlivých bytech – domácnostech a dovnitř klienti vhazují lístky se jménem svého nejoblíbenějšího pracovníka. Pak nastane otevření volebních schránek a sčítání hlasů.
Letos se absolutní vítězkou v naší organizaci stala Jana Barochová, vedoucí oblasti Šluknov. Dalšími vítězkami byly Martina Menšíková Štěpánková, vedoucí oblasti Poustevna a Jindřiška Mitošinková, vedoucí oblasti Vilémov.
Naše vítězky byly při slavnosti oceněny a na podzim se také zúčastnily slavnostního programu Srdce na dlani v Praze, kde byly všechny organizace v sociální oblasti zřizované Hlavním městem Prahou.

O skvělý hudební program se postaral Bohuš Matuš, který kromě svého pěveckého umění ukázal i obrovské pochopení pro naše klienty a jejich touho si s ním zazpívat. Tradičně a skvěle program moderoval Jožka Zeman.
V indiánském duchu se nesly jednotlivé části programu, které připravily pracovnice sociálně terapeutických dílen, sociální pracovnice i další naši pracovníci.
Byla to také příležitost k setkání s rodinami klientů a návštěvami z jiných zařízení.
Nechyběla ani návštěva a možnost prohlídky hasičského vozidla.
K pohodě celého dne přispělo pestré občerstvení, na kterém se podílely i jednotlivé domácnosti.

Léto 2013 v kostce

Bylo to léto jako každé jiné, občas pro někoho moc horké, jindy zase zbytečně chladné.

I v Integrovaném centru se děly běžné letní věci. Školou povinní klienti si užívali prázdnin, ti starší měli letní program samozřejmě také.

Dovolené a výlety si organizovaly a zajišťovaly jednotlivé domácnosti převážně samy, takže se na cesty vydávaly vždy jen menší skupinky. Někam jedoucí „ústavní“ speciálně objednaný autobus plný klientů byste u nás opravdu nenašli.

Mezi letní cíle patřil například Liberec, Ještěd, lázně Libverda, Máchovo jezero, Jizerské hory.

V Třemošné u Plzně se někteří klienti zúčastnili poznávacího pobytu, který byl doplněn dalšími aktivitami. Kromě toho se klienti rozjeli na letní dovolené do různých míst a někteří z nich také ke svým rodinám.

Využili jsme i návštěvy různých místních akcí, například Dřevosochání v nedaleké Lipové, Zámecké slavnosti ve Šluknově, Městské slavnosti v Dolní Poustevně.

K různým výletům lákaly i krásy nedalekého Českosaského Švýcarska.

Pokud naše klienty pozvalo nějaké sousední zařízení, tak to rádi využili. V Domově pro osoby se zdravotním postižením Brtníky byli dokonce dvakrát, protože se zúčastnili tradičního turnaje v pétanque a potom soutěže ve vaření v kotlíku. V  Domově pro osoby se zdravotním postižením Kytlice jsme se rádi zúčastnili jejich krásné letní slavnosti Klikobraní.

Týden sociálních služeb 2013

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR pořádala první říjnový týden již tradiční Týden sociálních služeb. Naše zařízení se k němu stejně jako v roce 2012 opět připojilo. Jako člen této asociace vítáme akce a programy, které mají širší působnost a upozorní veřejnost na problematiku sociálních služeb, a rádi se jich zúčastňujeme.
Do programu jsme zařadili Den otevřených dveří. Toho využily také některé školy a umožnily svým žákům blíže se seznámit s prací a službami našeho zařízení.
Sociálně terapeutické dílny uspořádaly společné tvoření se žáky šluknovské základní školy.
Novinkou byl program, který připravili naši pracovníci z Vilémova. Pro klienty ze všech našich pracovišť uspořádali zábavné odpoledne. Nebyl to ale ledajaký program, protože se nekonal někde za branou nebo vysokým plotem (brány ostatně někde ani nemáme a ploty, pokud je vůbec máme, moc do výšky také nenarostly). Účastníci programu procházeli v malých skupinkách celý půlden obcí Vilémov, kde měli na pěti stanovištích připraveny různé soutěže. Na cestu dostali popis trasy, ale i tak někdy museli trochu v malebném Vilémově hledat.
Na jednotlivých stanovištích je čekaly pohádkové bytosti, které je provedly soutěžními disciplínami, odměnily malou pozorností a nasměrovaly na další místo.
Po cestě jsme často potkali a někdy prošli společný kousek cesty s místními obyvateli. I prostřednictvím této akce jsme jim mohli přiblížit naši práci.
WIll Hill BookiesW.BetRoll here...
BetFair F.BetRoll UK Bookies